Aktualności

Raport Raiffeisena o MCI

19.04.2022 Pobierz PDF

Zarządzając aktywami o wartości ok. 600 mln euro, MCI Capital jest numerem 1 w branży inwestycji technologicznych/cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – czytamy w specjalnym raporcie Raiffeisen Research.

Jeśli chodzi o exity, Grupa MCI wykazuje mocne osiągnięcia. Od 2012 roku firma dokonała 13 większych wyjść ze swojego portfela wykupów i ekspansji – większość spółek była pod kontrolą MCI lub w formie joint venture. „Zwrot jest nawet wyższy od tego, na co obecnie wykazują firmy private equity. Według ankiety przeprowadzonej przez Paula Gompersa (Private Equity i Covid, 9/2020), średnio fundusz PE dąży do 25% wewnętrznej stopy zwrotu oraz 2,5x MoIC (Multiple on Invested Capital) w porównaniu z historycznym 27,2% IRR Grupy MCI i 2,5x MoIC” – informuje Raiffeisen Research.

Konkurencyjne do MCI Capital fundusze są generalnie wyceniane na 0,79-0,86x wartość księgowa (co powinno odzwierciedlać wartość godziwą spółek portfelowych) i mają stopę dywidendy około 3,1-3,4%. Analitycy twierdzą, że wycena MCI Capital wydaje się dość atrakcyjna na tle konkurentów, gdyż spółka jest obecnie wyceniana z ok. 45% dyskontem do ostatniego kroczącego NAV i z 40 proc. dyskontem do wskaźnika P/B w stosunku do innych notowanych na giełdzie spółek private equity i venture capital, które notują na kroczącym P/B około średnio 0,9. Biorąc pod uwagę imponujący wzrost NAV o 18,1% rocznie w ciągu ostatnich 22 lat, dyskonto te może być nieco przesadzone – twierdzi Raiffeisen.

Więcej w załączonym dokumencie poniżej.

MCI_Spotlight_0422

19.04.2022 Pobierz PDF