Aktualności

Premiera pierwszego w Polsce systemu „Nawigacji bez korków” Naviexpert -spółki z portfela MCI

28.11.2007 Pobierz PDF

Pierwszy w Polsce system „Nawigacji bez korków” na telefony komórkowe, którego producentem jest firma NaviExpert został po raz pierwszy zaprezentowany w środę 28 listopada 2007 r. w Warszawie. Inteligentny system „Nawigacji bez korków” powstał w oparciu o technologię Community Traffic opracowaną przez specjalistów NaviExpert, która pozwala zwykłym kierowcom poruszać się w miastach i na drogach Polski ze sprawnością lokalnych taksówkarzy, kurierów lub zawodowych kierowców wytyczając najszybsze trasy z ominięciem typowych korków.

System oferujący nawigację bez korków jest produktem rodzimej spółki NaviExpert, której założyciele i jednocześnie członkowie zarządu są od lat związani z Instytutem Informatyki Politechniki Poznańskiej. „Nawigacja bez korków” to nowa wersja 3.0 interaktywnego systemu nawigacji „on-line” NaviExpert, działającego na większości nowoczesnych telefonów komórkowych. Dzięki nowej funkcjonalności użytkownicy systemu NaviExpert będą mogli omijać typowe korki na najbardziej zatłoczonych ulicach Warszawy i innych miast Polski oraz na drogach krajowych podążając takimi trasami jakie wybraliby najlepsi eksperci np. lokalni taksówkarze lub zawodowi kierowcy. W praktyce, dla kierowcy oznacza to szybszy, od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, dojazd do celu.

„Dzięki zastosowaniu technologii Community Traffic, która korzysta z rzeczywistych danych o prędkościach jazdy oraz dzięki uwzględnianiu bieżących remontów i aktualnej mapie cyfrowej, która przechowywana na serwerze jest na bieżąco aktualizowana, system NaviExpert jest lepszy od tradycyjnej nawigacji GPS” – mówi Maciej Hapke, prezes zarządu firmy NaviExpert.

Przewaga systemu NaviExpert nad tradycyjną nawigacją GPS jest możliwa dzięki technologii, która wykorzystuje informacje o średnich prędkościach jazdy pochodzące od użytkowników. Ponadto użytkownicy uzupełniają i weryfikują zebrane przez operatora systemu informacje o remontach i utrudnieniach na drodze. Dzięki informacjom pochodzącym od użytkowników, którzy stanowią społeczność, trasy wytyczane przez system są najszybsze, bo omijają typowe korki oraz zamknięte odcinki.

„Technologia Community Traffic planowania tras w oparciu o rzeczywiste dane statystyczne o prędkościach jazdy zebrane od użytkowników systemu jest unikalna w skali światowej. Nie jest nam znane inne rozwiązanie tego typu. Także znane w innych krajach systemy monitorowania ruchu wykorzystujące odpowiednie czujniki montowane pod jezdnią lub kamery nie dostarczają wszystkich informacji, jakie daje Community Traffic” – dodaje Andrzej Jaszkiewicz wiceprezes firmy NaviExpert, pomysłodawca i architekt systemu.

Trasy bez korków w systemie NaviExpert zostały zoptymalizowane pod kątem pory dnia oraz dnia tygodnia. Optymalna trasa pomiędzy tymi samymi punktami może różnić się w godzinach szczytu rannego, popołudniowego lub poza szczytem. Użytkownicy mają ponadto zapewniony bezpieczniejszy dojazd do celu, dzięki aktualizowanej na bieżąco bazie fotoradarów i niebezpiecznych miejsc.

W nowej wersji systemu NaviExpert przebudowany został układ menu. Najczęściej używane opcje są teraz łatwiej dostępne. Została dodana funkcja „Wskaż kierunek” (w menu mapy), która pokazuje kierunek do podanego punktu docelowego bez układania trasy. Funkcja ta jest szczególnie będzie przydatna grzybiarzom i osobom, które mają problemy z odnalezieniem zaparkowanego samochodu.

Nawigacja satelitarna to rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi. Najpopularniejszym systemem nawigacji satelitarnej jest GPS (Global Positioning System).
Perspektywy rozwoju rynku nawigacji w Unii Europejskiej i Polsce w badaniach specjalistów przedstawiają się obiecująco. Zalety nawigacji satelitarnej doceniło już ok. 200 tys. kierowców w Polsce, a w Europie Zachodniej korzysta z niej już 10-15% kierowców. W Unii Europejskiej w tym roku liczba urządzeń do nawigacji wyniosła ok. 20 mln, a w 2010 zakłada się, że wzrośnie do ok. 40 mln. W Polsce w 2007 r. liczba urządzeń do nawigacji sięgnęła ok. 200 tys, a w 2010 r. procent kierowców w Polsce korzystających z nawigacji osiągnie poziom znany z Europy Zachodniej – 10-15%. Oznacza to 1-1,5mln użytkowników nawigacji.
Informacje o NaviExpert:
Firma NaviExpert oferuje rozwiązania do nawigacji satelitarnej, z których można korzystać przez telefon komórkowy. Jest twórcą innowacyjnego systemu nawigacji satelitarnej on-line na telefony komórkowe. Firma działa od 2005 r., została założona przez specjalistów związanych z Instytutem Politechniki Poznańskiej, silnego w Polsce i uznanego na świecie ośrodka naukowego w dziedzinie informatyki. W 2007 r. NaviExpert pozyskało inwestora typu Venture Capital, którym jest notowana na GPW firma MCI Management S.A.
System „NaviExpert” jest obecny na rynku od listopada 2005 r., jest inteligentnym systemem „on-line”, użytkownik pobierając daną mapę lub trasę zawsze uzyskuje jej najbardziej aktualną wersję. System:
• prowadzi użytkownika „od drzwi do drzwi” za pomocą precyzyjnych komunikatów głosowych
• pozwala na planowanie trasy do podanego adresu, który można na przykład wybrać spośród 2 milionów budynków w Polsce, lub jednego z prawie 95 tys. punktów takich jak bankomaty, siedziby firm, czy stacje benzynowe
• wytycza trasy z ominięciem typowych korków
• działa na większości telefonów komórkowych
• informuje o stacjonarnych fotoradarach
• niebezpiecznych miejscach na wyznaczonej trasie
• Naviexpert udostępnia aplikację na telefon komórkowy za darmo. Korzystanie z systemu „on-line” jest możliwe po nabyciu abonamentu, który kosztuje 99 zł rocznie.
Szczegółowe informacje o firmie i systemie „NaviExpert” można znaleźć na stronie internetowej: www.naviexpert.pl

28.11.2007 Pobierz PDF