Aktualności

Pigu.lt po raz drugi w rankingu spółek Technology Fast 50 firmy Deloitte

20.11.2016 Pobierz PDF

Pigu.lt – spółka z portfela MCI.TechVentures i największy sklep internetowy w krajach bałtyckich – została uznana za jedną z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie Technology Fast 50™ firmy Deloitte. Pigu.lt uplasowała się na trzeciej pozycji w kategorii Wielkiej Piątki, zwiększając przychody o 171%.

Technology Fast 50™ firmy Deloitte w Europie Środkowej ma na celu rozpoznanie szybko rozwijających się spółek technologicznych w regionie. Program, który obchodzi obecnie swoje siedemnastolecie, stanowi ranking 50 najszybciej rozwijających się publicznych lub prywatnych spółek technologicznych.  Pigu.lt była jedną z trzech spółek litewskich, ale jedyną i pierwszą spółką w krajach bałtyckich w rankingu specjalnej kategorii Wielkiej Piątki, w której umieszczone zostały tylko spółki posiadające ponad 25 milionów euro rocznego przychodu, za nadzwyczajny stabilny wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.

„Jesteśmy dumni, że jesteśmy pierwszą litewską spółką, która została oceniona w kategorii Wielkiej Piątki za najszybszy wzrost w regionie” – mówi prezes Dainius Liulys z Pigu.lt.  „Takie wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ wiemy, jak trudny jest rynek bałtycki w porównaniu z największymi rynkami wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  Nagroda ta dowodzi, że nasza strategia zamiany kupujących w trybie offline na kupujących przez internet oraz przekształcenia się w pierwsze miejsce docelowe dla e-klientów w obszarze bałtyckim działa i przynosi doskonałe wyniki” – dodaje.

Przy stałym nacisku na poprawę warunków dostaw, inwestycje Pigu.lt w infrastrukturę magazynową i rozwiązania IT przyczyniły się do zwiększenia ilości sprzedanych produktów o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.  Wyniki te podkreślają pozycję spółki jako wschodzącej gwiazdy wśród graczy e-commerce nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, lecz także w całej Europie.

„Rynek e-commerce w krajach bałtyckich wzrasta o około 20% rocznie, podczas gdy wzrost Pigu.lt wynosi 30% rocznie. Dzięki wysokiej efektywności spółki w zakresie logistyki i obsługi klienta możemy być pewni, że będzie szybko gotowa na kolejne etapy swojego rozwoju, w tym wzrost udziału w rynku w Estonii i wejście na rynki w Skandynawii” – komentuje Maciej Kowalski, menedżer funduszu z MCI.

Portfel funduszu MCI.TechVentures zawiera cały szereg firm e-commerce – dwóch regionalnych mistrzów w Europie Środkowo-Wschodniej i wschodzące gwiazdy na poziomie europejskim.  Oprócz Pigu.lt jednym z najbardziej interesujących podmiotów jest Morele.net.  Spółka jest liderem e-commerce w Polsce w zakresie elektroniki użytkowej.  Przychody Morele.net za ostatnie dwanaście miesięcy na koniec pierwszej połowy 2016 roku wyniosły 498 mln złotych (około 120 mln euro).

 

20.11.2016 Pobierz PDF