Digital DNA
Private Equity

Aktualności

MCI.TechVentures sfinalizował transakcję sprzedaży Grupy Invia za ponad 327 mln zł.

14.03.2016 Pobierz PDF

MCI.TechVentures, fundusz zarządzany przez Grupę Private Equity Managers, sprzedał posiadany pakiet akcji w Grupie Invia, największej spółce e-travel w Europie Środkowo – Wschodniej.

 

 MCI – wyjście z INVIA – infografika 

Nabywcą 100 proc. akcji  Invii jest fundusz Rockaway Capital,  a wycena Invii w transakcji wyniosła 76 mln euro tj. ponad 327 mln zł. Fundusz sprzedał swoje akcje za 56 mln euro tj. ponad 241,5 mln zł, realizując ponad 11-krotny zwrot na inwestycji początkowej oraz 3,5-krotny zwrot na inwestycji secondary (późniejszy wykup pakietu akcji od innych akcjonariuszy). Wraz z funduszem, swoje akcje sprzedali również pozostali akcjonariusze: Michal Drozd i Mezzanine Management. Dla Funduszu transakcja ta oznacza jednocześnie zakończenie inwestycji w Invię oraz TravelPlanet, gdyż w 2011 roku Invia w ramach konsolidacji rynku nabyła od MCI cały posiadany przez fundusz pakiet TravelPlanet.

Wyjście z Grupy Invia jest jedną z najbardziej udanych transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej. Jednocześnie jest to transakcja, na której fundusz MCI.TechVentures zrealizował najwyższy zysk w swojej historii.

Fundusz MCI.TechVentures był wiodącym inwestorem w Invii od czasu przeprowadzenia rundy finansowania w 2008 roku. W kolejnych latach fundusz zwiększał swoje zaangażowanie do poziomu 80 proc. dokonując inwestycji w spółkę oraz poprzez wykup poprzednich inwestorów i wprowadzenie nowych akcjonariuszy (Mezzanine Management).

 – W okresie naszego zaangażowania jako inwestora, Invia zbudowała pozycję lidera rynku sprzedaży pakietów turystycznych online w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez wzrost organiczny i akwizycje, poprawiając jednocześnie efektywność operacyjną. Chciałbym pogratulować tej transakcji Michałowi Drozdowi, założycielowi spółki, i pozostałym członkom zespołów zarządzających Invią i TravelPlanet, gdyż jest to duży sukces dla całej Grupy. Jestem przekonany, że transakcja ta umocni potencjał Invii do dalszego rozwoju w Europie Środkowo – Wschodniej i przyniesie korzyści zarówno dla samej firmy jak i Grupy Rockaway – powiedział Sylwester Janik, Partner w MCI Capital, zarządzający funduszem MCI.TechVentures oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Invii.

Zespół funduszu pracował wraz z zarządem Invii nad przygotowaniem i realizacją  strategii regionalnej ekspansji i przejęć innych spółek w CEE. W rezultacie, Invia osiągnęła w 2015 roku przychody na poziomie przekraczającym 1 mld zł (250 mln euro). Poza wsparciem inwestycyjnym fundusz był zaangażowany w procesy rekrutacji, rozwoju produktów, opracowania strategii marketingu internetowego oraz wdrażanie działań poprawiających efektywność operacyjną. Współpraca między funduszem i zarządzającymi przełożyła się na 25-proc. roczny wzrost przychodów oraz 40-proc.  roczny wzrost EBITDA w okresie 2012 – 2015.

– W szczególny sposób doceniamy wsparcie i doświadczenie zespołu funduszu MCI.TechVentures jako wiodącego inwestora w ostatnich kilku latach, w których zbudowaliśmy dominującą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział M. Drozd, założyciel i Prezes zarządu Invii.

– Współpraca z Invią i zespołem MCI przy tworzeniu największej i najbardziej innowacyjnej spółki e-travel w Europie Środkowo – Wschodniej była dla nas przywilejem – powiedział Przemysław Głębocki, Mezzanine Management.

Invia to kolejny przykład udanej inwestycji na rynku czeskim. W 2012 r. fundusz z sukcesem sprzedał posiadane  udziały w Mall.cz do Naspers, właściciela m.in. Allegro i PayU.

– Sukces Invii potwierdza skuteczność naszej strategii inwestycyjnej koncentrującej się na wspieraniu najlepszych przedsiębiorców w Europie Środkowo – Wschodniej i Europie Zachodniej w budowaniu regionalnych i globalnych liderów segmentów – dodał Tomasz Danis, współzarządzający funduszem MCI. TechVentures.

Rothschild, we współpracy z praskim CORPIN-em, pełnił rolę wiodącego doradcy  Invii i jej akcjonariuszy podczas tej transakcji. Squire Patton Boggs doradzał w sprawach prawnych, a PwC pełnił funkcję doradcy finansowego.

 MCI – wyjscie z INVIA – prezentacja

 

O Grupie Invia:

Grupa Invia jest liderem rynku e-travel w regionach Europy Środkowo-Wschodniej, działając na terenie Czech, Słowacji, Polski i Węgier i współpracując z 350 touroperatorami.

Spółka powstała w Czechach w 2002 r. z inicjatywy zespołu założycielskiego z Michałem Drozdem, obecnym prezesem, na czele. W czerwcu 2009 r. spółka przejęła Net.Travel.cz i LastMinute.sk, co przełożyło się na 60 proc. udział w rynku e-travel w Czechach i na Słowacji. W 2011 r. Invia kupiła Travelplanet, lidera polskiego rynku e-travel, czym istotnie wzmocniła swoją pozycję na polskim rynku.

O MCI. TechVentures:

Fundusz MCI.TechVentures (zarządza aktywami o wartości przekraczającej 1 mld zł) koncentruje się na inwestycjach w spółki technologiczne na etapie wzrostu (tzw. growth technology), działające w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Zachodniej oraz Turcji i Rosji, działających w sektorach tzw. consumer internet (marketplaces), usług finansowych online (tzw. FinTech), internet of things (IoT) oraz big data. Powstały w 2008 r. jest największym funduszem PE na polskim rynku inwestującym w spółki technologiczne. Wartość pojedynczej inwestycji funduszu wynosi od 10 mln do 25 mln euro. Wykorzystując doświadczenia z projektu Grupy Invia, fundusz zainwestował w inne spółki e-travel z dużym potencjałem zbudowania pozycji lokalnego i regionalnego lidera, takie jak Tatilbudur w Turcji czy Travelata w Rosji.

14.03.2016 Pobierz PDF