Aktualności

MCI z sukcesem wychodzi z kolejnej inwestycji

07.08.2012 Pobierz PDF

W dniu 6 sierpnia br. RUCH S.A., jeden z największych kolporterów prasy w Polsce, nabył większościowy pakiet udziałów w NetPress Digital Sp. z o.o. spółce będącej liderem polskiego rynku dystrybucji e-książek, audio-książek oraz prasy elektronicznej. W ramach transakcji fundusz MCI.TechVentures należący do Grupy MCI Management S.A. sprzedał wszystkie posiadane udziały w NetPress.

NetPress jest jednym z prekursorów oraz liderem polskiego rynku dystrybucji e-książek, audio-książek oraz prasy elektronicznej. Spółka jest właścicielem Nexto.pl, największej polskiej platformy udostępniającej cyfrowe książki i prasę, w której ofercie znajduje się ok. 20.000 tytułów.

Założony w 1918 roku RUCH S.A. obecnie jest jednym z największych kolporterów prasy w Polsce z ok. 35% udziałem w rynku. Spółka dostarcza prasę do ponad 22.000 punktów, a pod logo RUCHu działa 6.000 punktów sprzedaży detalicznej. Dziennie obsługuje blisko 8 milionów klientów detalicznych. Nabywając udziały w NetPressie RUCH, rozszerzy swoją działalność o dystrybucję e-prasy, e-booków i audiobooków.

Sylwester Janik, członek zarządu MCI Management S.A. i zarządzający funduszem MCI.TechVentures, w którego portfelu znajdował się NetPress powiedział: „NetPress jest przykładem spółki, która z sukcesem zbudowała swoją pozycję w perspektywicznym segmencie dystrybucji audio-książek oraz książek i prasy elektronicznej. W czasie naszego zaangażowania, spółka znacząco rozwinęła platformę dystrybucji online, wprowadziła sprzedaż w kanale mobilnym i rozpoczęła dystrybucję e-czytników, współpracując z sukcesem z liderami rynku online i mobile w Polsce. Jesteśmy przekonani, że Zarząd spółki wykorzysta potencjał dalszego rozwoju w ramach RUCH S.A. dzięki komplementarności oferty NetPress i bazy klientów RUCH S.A.”

Paweł Szymański, Prezes Zarządu RUCH S.A. skomentował transakcję: „Przejęcie udziałów w NetPress jest krokiem milowym w naszej strategii wejścia na rynek e-commerce. Zakup spółki, która ma najwięcej tytułów prasowych jest kontynuacją przyjętej i ogłaszanej już przez nas strategii wejścia na rynek e-prasy. RUCH ma najszerszą ofertę wśród tradycyjnych kolporterów prasy, która teraz, dzięki temu, że uzyskamy dostęp do platformy oferującej zakup publikacji elektronicznych w formatach tekstowych i audio, będzie dostępna również przez Internet.”

Bartłomiej Roszkowski, Prezes Zarządu NetPress powiedział: „Dla NetPressu strategiczny związek z RUCH S.A. jest szansą na dalszy rozwój i wykorzystanie doświadczeń i sieci dystrybucyjnej inwestora branżowego. RUCH natomiast skorzysta na przejęciu spółki o ugruntowanej pozycji na rynku e-wydań, co umożliwi mu znaczące wzbogacenie oferty.”

Rynek e-wydawnictw nie jest na razie w Polsce duży (roczne wpływy ze sprzedaży e-booków szacowane są na 6-9 mln PLN), jednakże odnotowuje wysoką dynamikę wzrostu – kilkadziesiąt procent rocznie. Według szacunków PricewaterhouseCoopers w 2014 r. wartość polskiego rynku e-booków może sięgnąć 12 mln USD.

07.08.2012 Pobierz PDF