Połączenie MCI i PEM – informacje

Aktualności

Fundusz z Grupy MCI zaangażowany w finansowanie zakupu Allegro

18.01.2017 Pobierz PDF
  • Fundusz MCI.CreditVentures (Fundusz), zarządzany przez Private Equity Managers (PEM), brał udział w rundzie finansowania zakupu Allegro przez konsorcjum Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners
  • Fundusz zagwarantował 50 milionów złotych finansowania na poziomie junior debt (tzw. 2nd Lien Term Loan)
  • Środki na sfinansowanie transakcji były zebrane przez konsorcjum. W rundzie w której uczestniczył fundusz MCI.CreditVentures, transakcja była gwarantowana przez J.P. Morgan oraz PZU, organizowana przez Goldman Sachs, J.P. Morgan oraz PZU.

Inwestycja związana z zakupem Allegro polegała na zapewnieniu finansowania dłużnego dla transakcji i jest konsekwencją zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o rozwoju działalności w tym obszarze. Jako fundusz dłużny MCI.CreditVentures, inaczej niż pozostałe fundusze w które zaangażowane jest MCI, nie staje się udziałowcem spółki, lecz dostarcza jej lub inwestorom kapitałowym niezbędnego finansowania.

– Zaangażowanie w projekt finansowania zakupu Allegro potwierdza naszą silną pozycję na rynku funduszy działających w obszarze cyfrowej gospodarki. Udział w największym przejęciu spółki internetowej w regionie to nie tylko forma uznania dla naszych kompetencji poprzez zaproszenie do grona podmiotów finansujących, ale również możliwość bliskiej współpracy w ramach konsorcjum ze świetnym partnerem, jakim jest JP Morgan. Liczymy, że to otworzy nam drogę do innych podobnych projektów – powiedział Krzysztof Konopiński, CFO Private Equity Managers i zarządzający funduszem MCI.CreditVentures.

 W swoich strategicznych planach Grupa PEM zapowiadała podjęcie kroków zmierzających do podniesienia wartości aktywów pod zarządzaniem, które są bazą do wyliczenia przychodów z tytułu opłaty stałej. Jedną z inicjatyw miało być udostępnienie spółkom finansowania dłużnego. W przeciwieństwie do modelu finansowania kapitałem własnym (tzw. equity), podmioty szukające dodatkowych środków na rozwój nie są zmuszone dzielić się własnością spółki, jednocześnie zyskując dodatkowe benefity w porównaniu z kredytem bankowym.

– Wierzę, że ta transakcja jest pierwszą z wielu, jakie przeprowadzimy w takim modelu. Już teraz widzimy duże zainteresowanie ze strony spółek, przy jednoczesnej niewielkiej konkurencji ze strony funduszy dostarczających tego typu finansowanie w polskiej walucie – uzupełnił Konopiński.

Na koniec grudnia 2016 r. aktywa funduszy w które zaangazowane wynosiły ok. 2,2 mld zł. Sprzedaż Allegro przez Naspers za 3,25 mld dolarów (ok. 13 mld zł) zł było największą transakcją w polskiej branży cyfrowej i jedną z większych tego typu w Europie.

18.01.2017 Pobierz PDF