Aktualności

Forum Ekonomiczne – Krynica 2019 – relacja z Debaty – Digital Economy at Fusion Point: czy Polska i inne kraje regionu CEE łapią masę krytyczną.

10.09.2019 Pobierz PDF

Materiał opublikowany w dzienniku Rzeczpospolita, 10.09.2019, autor: Mateusz Rzemek

W CYFRYZACJI PRZEMYSŁU, USŁUG I HANDLU TKWI OGROMNY POTENCJAŁ

Potrzebujemy warunków do rozwoju – mówi biznes. Będą zmiany zapewnia Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

– Polska gospodarka cyfrowa rozwija się bardzo szybko, ciągle jednak jesteśmy dużo poniżej unijnej średniej – powiedział Tomasz Czechowicz, założyciel i partner zarządzający w MCI Capital. „Digital Economy at Fusion Point: czy Polska i inne kraje regionu CEE łapią masę krytyczną” było tematem panelu dyskusyjnego w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy, w którym udział wzięli fachowcy z największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.

Polskie spółki cyfrowe postawiły na rozrywkę

Najszybciej w naszym regionie rozwijają się spółki czeskie, następne są te działające w krajach nadbałtyckich – wylicza Tomasz Czechowicz. – Chociaż transakcji z udziałem globalnych funduszy private equity dotyczących spółek technologicznych jest coraz więcej, to w dalszym ciągu nikt nie zbliżył się do granicy wyznaczonej przez zakup Allegro w 2016 roku za ponad 3 mld dol. Z polskich firm kapitalizacją wyróżnia się CD Projekt RED i on może być traktowany jako globalny czempion.

Zdaniem Tomasza Czechowicza inwestorzy poszukujący okazji mogą się spodziewać, że przyszłe gwiazdy na rynku cyfrowym w naszym regionie powstaną w Estonii, która specjalizuje się w fintechu, w Polsce, która najlepiej radzi sobie w grach i w rozrywce, z kolei czeskie i słowackie spółki postawiły na rozwój oprogramowania, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa. – Rośnie także wartość transakcji na rynku digital private equity, która podwoiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i sięgnęła już kwoty około 2 mld dolarów – podsumował Tomasz Czechowicz. – Rośnie także liczba inwestycji z udziałem globalnych funduszy venture capital, takich jak Sequia czy Accel. Ciągle są to jednak pojedyncze transakcje.

Cyfryzuj albo giń

Jak spojrzymy na wagę nowej ekonomii, to nie stanowi ona istotnej części gospodarki. Dopiero cyfryzacja tradycyjnej gospodarki da ogromne pole do rozwoju – zauważył Stanisław Sawczyn z Rothschild & Co. – Zmienia się transport i logistyka, cyfryzuje i robotyzuje się górnictwo. Turystyka przechodzi do online. Są sektory, które bardzo trudno cyfryzować, np. budowlanka. Musimy jednak pamiętać, że dotychczasowy potencjał naszego regionu, który w dużej mierze opierał się na taniej sile roboczej, już się wyczerpuje. Hamulcem rozwoju może być jednak bariera właścicielska w największych spółkach. – Nowe obszary potrzebują wsparcia, także kapitałowego – dodał Tomasz Czechowicz.

A jest tu poważna luka szczególnie na średnim szczeblu. – Staramy się zachęcać małe firmy, aby stawały się coraz bardziej cyfrowe, i wspierać je odpowiednimi działaniami i programami – zapewnił Robert Redeleanu, prezes zarządu UPC Polska. – Istotną barierą w ich rozwoju jest jednak, miedzy innymi, niski stopień digitalizacji usług państwa. A to ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki cyfrowej.

Państwa, które nie inwestują w infrastrukturę cyfrową, nie to, że rozwijają się wolniej, one się kurczą – skomentował Wiliam Ribaudo, partner zarządzający w Deloitte. – Z naszych badań wynika, że wszędzie tam, gdzie rząd pomaga rozwijać się biznesowi cyfrowemu, ten zaczyna rosnąć, co przekłada się później na wzrost PKB. – Stajemy się coraz bardziej zależni od cyfrowej technologii. To duże wyzwanie dotyczące bezpieczeństwa – stwierdziła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. – To był impuls dla rządu, aby zaangażować się w budowę infrastruktury teleinformatycznej. Państwo do tej pory w wielu dziedzinach nie interweniowało. Dzięki czemu rozwijały się one całkiem szybko. Porozumienie polsko amerykańskie tworzy ramy do bezpiecznego nowego systemu. Porozumienie nie wyklucza żadnego z dostawców takich usług. Obszar telekomunikacyjny jest kluczowy i krytyczny w tym zakresie.

Konkurencja nie śpi

Rozwój przyciąga inwestorów, ale także konkurentów. Ograniczenia związane z podatkiem VAT czy RODO nie dotyczą jednak graczy zagranicznych. Ten problem będzie z czasem coraz bardziej istotny – zauważa Damian Zapłata, członek zarządu Allegro. – To rola dla regulatora, aby lokalni przedsiębiorcy działali na tych samych zasadach co globalni. – Aktywność regulacyjna powinna być i będzie większa – zapewniła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. – Myślę jednak, że to nie urzędnicy powinni identyfikować bariery, inicjatywa musi wyjść z sektora prywatnego.

Tomasz Czechowicz zaznaczył, iż ważne jest zauważenie roli inwestorów w procesie transformacji cyfrowej już dojrzałych spółek, których wpływ na poszczególne sektory i całą gospodarkę jest znaczny. – Tutaj widzimy też obszar dla naszego działania, który przynosi naszym inwestorom najlepsze zwroty – zakończył Czechowicz.

 

10.09.2019 Pobierz PDF