RB nr 33/2006 (20.09.2006)
Komisja Nadzoru FinasowegoW związku z publikacją w dzienniku „Puls Biznesu” w dniu 18 września 2006 roku artykułu pod tytułem „IDM w opałach” autorstwa Wojciecha Surmacza, Zarząd MCI Management SA uważa, że w trosce o dobre imię Spółki oraz z uwagi na ważny interes akcjonariuszy jest zobowiązany sformułowania poniższego stanowiska Spółki, które stanowić będzie zaprzeczenie, sprostowanie lub wyjaśnienie szeregu informacji, zawartych w artykule, a dotyczących MCI Management SA.
1. W zakresie dotyczącym sprzedaży akcji Travelplanet.pl. SA w czerwcu 2004 roku:
W dniu 09.06.2004 r. MCI Management SA sprzedała w wyniku serii transakcji o charakterze pre-IPO akcje Travelplanet.pl, stanowiące 25% kapitału zakładowego spółki. Komunikat o przeprowadzonej transakcji w formie raportu bieżącego nr 46/2004 ukazał się w dniu 11.06.2004 r. Akcje Travelplanet.pl zostały nabyte przez 2 instytucje finansowe, 2 osoby prawne i przez 9 inwestorów indywidualnych. MCI Management SA zrealizowała bezpośrednio na transakcji 1350% stopy zwrotu z inwestycji. Transakcja została zorganizowana i przeprowadzona prawidłowo przez Dom Maklerski IDM SA. Transakcja została rozliczona w całości, a fundusz otrzymał zapłatę całej ceny sprzedaży akcji (pomniejszoną o kwotę prowizji należną domu maklerskiemu). Część akcji Travelplanet.pl, w ilości 8,70% kapitału zakładowego, została nabyta przez IDM SA PL Doradztwo Finansowe sp. z o.o. Nabycie akcji przez IDM SA PL Doradztwo Finansowe sp. z o.o. odbyło się za wiedzą i zgodą MCI Management SA. Zarząd MCI Management SA stwierdza, że nie istnieją żadne względy formalnoprawne, które stałyby na przeszkodzie lub podważałyby tę transakcję. Ponadto Zarząd MCI Management SA podkreśla, że fakt objęcia przez oferującego akcji jest korzystny z uwagi na koncentrację zainteresowania oferującego nad realizowanym projektem. Potwierdzają ten wniosek późniejsze udane debiuty giełdowe zarówno Travelplanet.pl, jak i Bankier.pl, w których to IPO, oferującym akcje był Dom Maklerski IDM SA, zaangażowany uprzednio w transakcje o charakterze pre-IPO. Informacje te były i są w pełni dostępne inwestorom.
2. W zakresie dotyczącym emisji obligacji zamiennych na akcje MCI Management SA:
Nieprawdziwa jest sugestia autora artykułu, że zmiana terminu book building i terminów subskrypcji emisji obligacji serii A zamiennych na akcje MCI Management SA z lipca 2004 roku na wrzesień 2004 roku podyktowana była brakiem zainteresowania rynku ofertą funduszu. Prawdziwe i konkretne powody zmiany terminów book buildingu i subskrypcji obligacji zostały zawarte w raporcie bieżącym nr 50/2004 z dnia 29.06.2004 r. Pierwotnie MCI Management SA zamierzała wprowadzić obligacje do obrotu publicznego w trybie tzw. zawiadomienia KPWiG, ponieważ jednak taki tryb wydatnie skracał terminy realizacji subskrypcji, a subskrypcja miałaby miejsce w okresie letnich wakacji, dlatego MCI Management SA postanowiła zmienić tryb wprowadzania obligacji na rynek publiczny, uzależniając ich wprowadzenie do obrotu publicznego od zgody KPWiG, a zgoda taka mogła być udzielona dopiero w połowie sierpnia 2004 roku z uwagi na przerwę wakacyjną w działalności KPWiG. Zdaniem Zarządu MCI Management SA subskrypcja obligacji zamiennych na akcje została przeprowadza zgodnie z treścią prospektu emisyjnego, a przebieg subskrypcji miał normalny, rynkowy charakter. W wyniku subskrypcji fundusz pozyskał 10,02 mln PLN środków finansowych, uznając, że taki wynik subskrypcji jest optymalny z punktu widzenia kosztów finansowania emisji i zapotrzebowania Spółki na środki do realizacji projektów inwestycyjnych. Ocena wyników subskrypcji obligacji została jednoznacznie określona przez Spółkę w raporcie bieżącym nr 62/2004 z dnia 17.09.2004 roku, dlatego też wszelkie inne oceny dotyczące rozmiaru popytu na obligacje lub dotyczące „fundowania” sobie przez fundusz obligacji, są bezpodstawne, krzywdzące i mają charakter insynuacji. Zarząd MCI Management SA podkreśla, że prawidłowość oceny wyników subskrypcji obligacji z 2004 roku najlepiej potwierdzona została w toku dalszej, intensywnej działalności inwestycyjnej funduszu prowadzonej w latach 2005-2006. Nigdy nie wystąpił brak środków inwestycyjnych, a fundusz wielokrotnie informował inwestorów, że ma wystarczające i znaczne środki przeznaczone na realizację działań inwestycyjnych (vide raport bieżący nr 19/2006 z 27.06.2006r.). Zarząd MCI Management SA podkreśla także, że środki pozyskane z emisji obligacji zostały wykorzystane zgodnie z celami wskazanymi w prospekcie emisyjnym.
3. W zakresie dotyczącym udzielania pożyczek:
Z uwagi na specyfikę działania MCI Management SA udzielanie pożyczek pieniężnych należy do normalnych i standardowych działań funduszu. Udzielając pożyczek fundusz kieruje się dwiema podstawowymi zasadami: pożyczka musi być prawidłowo zabezpieczona oraz stanowić źródło dobrego inwestowania wolnych środków finansowych. Pożyczki udzielane przez fundusz były także stosowane i traktowane jako element szerszej współpracy w zakresie asset management wolnych środków pieniężnych. W latach 2004/2005 fundusz współpracował z Domem Maklerskim IDM SA w zakresie zarządzania wolnymi aktywami funduszu. Wszystkie pożyczki, jakich udzielił fundusz w ramach takiej współpracy, tak Domowi Maklerskiemu IDM SA, jak i IDM SA PL Doradztwo Finansowe sp. z o.o. zostały zwrócone funduszowi w terminie, to jest w 2005 roku, a dzięki tym pożyczkom fundusz zrealizował wyższe od rynkowych stopy zwrotu. Fundusz podkreśla, że w okresie 2004/2005 roku współpracował także w zakresie asset management z CA IB Investment Management SA. Najwyższą stopę zwrotu z inwestycji przyniosła współpraca z Domem Maklerskim IDM SA.
MCI Management SA zawsze prowadziła aktywną i dynamiczną politykę w zakresie zarządzania swoimi wolnymi środkami finansowymi. W zależności od sytuacji rynkowej fundusz zawsze stara się stosować najbardziej efektywne i bezpieczne metody asset management. Kierując się tą zasadą fundusz od 2006 roku realizuje asset management poprzez współpracę z Deutsche Bank Polska SA. Informacja o nawiązaniu takiej współpracy została zawarta w raporcie bieżącym nr 19/2006 z 27.06.2006r. Zarząd funduszu podkreśla, że jasno określona strategia inwestowania wolnych środków pieniężnych funduszu w 2006 roku została zatwierdzona przez Radę Nadzorczą Uchwałą nr 01/03/2006 z dnia 13.03.2006 r.
Zarząd MCI Management SA oświadcza, że Spółka w swojej działalności zawsze przestrzegała obowiązującego prawa i kierowała się zasadą legalizmu. Dotyczy to także dbałości o dostosowanie działalności Spółki i jej organów do zasad corporate governance obowiązujących na polskim rynku kapitałowym.
Zarząd MCI Management SA ubolewa nad tendencyjnością i nierzetelnością autora artykułu w przedmiocie opisanych powyżej zagadnień.