RB nr 48/2004 (29.06.2004)
Komisja Nadzoru FinasowegoZarząd MCI Management SA informuje, że w związku z realizacją strategii, zakładającej uruchomienie w 2005 kolejnego funduszu MCI TechVenture 2.0, który będzie inwestował w regionie Europy Centralnej, MCI Management S.A. otworzyło w dniu 29 czerwca 2004 r. swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo w Pradze, gdzie będą prowadzone operacje funduszu związane z rynkami Czech i Słowacji.
MCI zamierza wykorzystać bogate doświadczenia i pozycje lidera z rynku polskiego w inwestycjach typu VC w branżach nowych technologii (Informatyka, Internet, Mobile) na rynkach czeskim i słowackim. W ocenie funduszu sytuacja na rynku czeskim i słowackim charakteryzuje się :
• Niewielką konkurencją w zakresie funduszy venture capital w związku z wielkością tych rynków.
• Porównywalnie niższymi wycenami spółek w związku z brakiem rozbudowanego rynku kapitałowego oraz wielkością rynku.
• Atrakcyjną podażą projektów inwestycyjnych z konkurencyjną technologią, doświadczonym managementem oraz aspiracjami ekspansji międzynarodowej.
MCI zamierza inwestować przede wszystkim w przedsiębiorstwa innowacyjne z branż informatycznej, internetowej i mobilnej mające w strategii rozwoju ekspansję regionalną. Inwestowanie w budowę podmiotów działających regionalnie i osiągających odpowiednią skalę znacznie ułatwia dla funduszu późniejsze wyjście do inwestorów strategicznych oraz poprzez ofertę publiczną akcji (IPO). Dla IPO podmiotów regionalnych doskonale nadaje się Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, która należy do największych i najbardziej płynnych w regionie.
Na obecnym etapie priorytetem jest przygotowanie solidnych podstaw pod przyszłe działania MCI w Regionie. Działania przedstawicielstwa będą nakierowane na :
– wyszukiwanie i analiza przedsiębiorstw działających na rynku czeskim i słowackim szukających wsparcia ze strony VC.
– wsparcie procesów ekspansji spółek portfelowych MCI na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.
MCI oczekuje, iż w latach 2004-2006 zostaną zrealizowane co najmniej 3 nowe inwestycje związane z rynkiem czeskim i słowackim.
Działalność przedstawicielstwa będzie finansowana w ramach bieżącego budżetu funduszu i nie wpłynie na wyniki w roku 2004.
W ramach przedstawicielstwa MCI w Pradze, na rzecz funduszu będą działali dwaj doświadczeni menadżerowie inwestycyjni – Pan Ondrej Bartos oraz Pan Michael Poplar-Rostock .
Biuro przedstawicielstwa będzie się mieścić w Pradze pod adresem:
V Tunich 10, 120 00 Prague 2, Czech Republic,
Tel: +420 296 202 055,
Fax: +420 296 202 210
Informacje dodatkowe :
Ondrej Bartos
W 1996 założył swoją pierwszą firmę: Credo International – zajmującą się doradztwem ekonomicznym i księgowym dla małych i średnich przedsiębiorstw.
W 1998 został współzałożycielem spółki projektującej oprogramowanie komputerowe Acron Communications, którą wspólnie ze wspólnikami sprzedał w roku 2003 spółce Gitus Ltd.
Od 1998 roku zaczął interesować się funduszami Venture Capital jako narzędziem finansowania rozwijających się spółek i zaczął badać globalny rynek VC.
W latach 1998 i 1999 organizował także duże konferencje VC w Czechach, sponsorowanych przy wsparciu CVCA i EVCA.
Od 1999 buduje First Tuesday Czech Republic, jako platformę networking dla spółek w fazie start-up oraz inwestorów private equity, ponadto był także pośrednikiem pomiędzy spółkami poszukującymi funduszy i VCs w Czechach.
Michael Poplar-Rostock
W roku 1999 założył spółkę Venture Investors, której jest Prezesem. Wcześniej pracował jako radca prawny dla WoodCommerz. Uczestniczył w pierwszej emisji euroobligacji w Europie Środkowej (emitentem był czeski zakład energetyczny ČEZ). Pracował również dla PPF (Pierwszy Fundusz Prywatyzacyjny), gdzie pracował nad przygotowaniem kilku projektów prywatyzacyjnych w Rosji i Bułgarii. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Karola w Pradze, – St Anthony”s College w Oxford (stypendium Sorosa), – Hughe”s Hall w Cambridge (FCO Chevening Scholarship), gdzie uzyskał dyplom magistra prawa. Specjalizował się w papierach wartościowych i prawie giełd oraz regulacji rynków finansowych. Mówi po czesku, angielsku, polsku i rosyjsku. Założył i przewodniczył Towarzystwu Środkowej Europy na Uniwersytecie w Cambridge.