RB 30/2018
Komisja Nadzoru FinasowegoTemat: Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie JTT Computer S.A.
Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne
W dniu 18 września 2018 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, po prawie 12 latach, wydał wyrok w sprawie JTT Computer S.A. (JTT, Spółka), w ramach którego zmienił zaskarżony wyrok i postanowił zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz MCI Capital S.A. (MCI) kwotę 2,2 mln PLN wraz z odsetkami oddalając powództwo MCI w pozostałej części. Sąd, w ustnych motywach rozstrzygnięcia, wskazał, iż wysokość szkody MCI ustalił na zasadzie uznania sędziowskiego.
W 2006 roku MCI zainicjowała ze Skarbem Państwa spór mający na celu doprowadzenie do naprawienia szkody powstałej w majątku MCI związanej z utratą wartości akcji JTT. Szkoda ta, w ocenie MCI, co znalazło pełne potwierdzenie w wydanych w sprawie łącznie trzech opiniach Instytutu Naukowego (niezależnego biegłego powołanego przez Sąd), była skutkiem błędnych decyzji podjętych przez Skarb Państwa, które doprowadziły do upadłości Spółki i naraziły MCI na stratę oszacowaną na poziomie 28,9 mln PLN. Zostało to potwierdzone wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2011 r., na podstawie którego Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zasądził na rzecz MCI kwotę w wysokości 28,9 mln PLN, co razem z naliczonymi na tamten dzień odsetkami w wysokości 17,5 mln PLN, dawało kwotę odszkodowania na poziomie 46,4 mln PLN. Kwota ta została wpłacona na rachunek MCI.
Sprawa była dwa razy rozpatrywana przez Sąd Najwyższy, ale wbrew naszym oczekiwaniom oraz prezentowanej przez nas argumentacji prawnej, a przede wszystkim wbrew treści wydanych w sprawie opinii biegłych, skończyła się dzisiaj wyrokiem zasądzającym od Skarbu Państwa na rzecz MCI kwotę 2,2 mln PLN wraz z odsetkami.
Wykonanie opisanego wyżej wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu spowoduje wypływ środków pieniężnych ze Spółki o wartości netto (wartość zobowiązania do Skarbu Państwa w wysokości około 43 mln PLN pomniejszona o podatek dochodowy w wysokości 5,5 mln PLN zapłacony przez Spółkę w roku 2011 należny od Urzędu Skarbowego) na poziomie 37,5 mln PLN, co zmniejszy NAV na akcję odpowiednio o 0,71 PLN (3,2% NAV wg stanu na dzień 30.06.2018 r.).
Jednocześnie wspólnie z naszymi doradcami prawnymi – Kancelarią CWW, Kancelarią Ostrowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, jak również naszym doradcą ekonomicznym – iBD Conor sp. z o.o. zaznaczamy, że dzisiejszy wyrok jest kolejnym, ale nie ostatnim aktem toczącego się sporu ze Skarbem Państwa, zaś decyzję o dalszym jego prowadzeniu podejmiemy po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia zapadłego rozstrzygnięcia. Na pewno będziemy starali się wykorzystać wszelkie dostępne prawnie środki, żeby doprowadzić do rozstrzygnięcia, odpowiadającego faktycznie poniesionej przez Spółkę stracie.
Tomasz Czechowicz – Prezes Zarządu
Ewa Ogryczak – Wiceprezes Zarządu