MCI Capital i FundingBox nawiązują współpracę. Bazując na swoich bogatych doświadczeniach, chcą razem wspierać polski ekosystem startupowy.

W ramach demo-day programu akceleracyjnego IMPACT Poland, organizowanego na Warsaw Campus by Google, nastąpiło rozpoczęcie współpracy pomiędzy jednym z największych funduszy technologicznych w regonie – MCI, a FundingBox – operatorem platformy internetowej zarządzającej konkursami, których celem jest wybór najlepszych startupów.

FundingBox to platforma, która od ponad 4 lat, wraz ze swoimi partnerami, realizuje programy akceleracji. Są to projekty finansowane ze środków publicznych, pochodzących np. z Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy Horyzont 2020, czy wspieranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jak ma to miejsce przy pilotażu programu ScaleUP.

W Grupie Funduszy MCI Capital, które zarządzają obecnie aktywami o wartości 2,3 mld PLN głównie dojrzałych spółek technologicznych, prowadzony jest także Fundusz Internet Ventures, dedykowany firmom na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz ten, powstały w 2010 roku, we współpracy z Krajowym Funduszem Kapitałowym, miał do przeznaczenia na inwestycje 100 mln PLN. Proces wydatkowania tych środków zakończył się w 2016 roku – obecnie zarządzający skupiają się na budowaniu wartości poszczególnych spółek oraz przygotowywaniu do ich sprzedaży.

Fundusz Internet Ventures pokazał nasze kompetencje zarówno przy pracy ze spółkami na pierwszych etapach rozwoju, seed oraz startup, jak i sens kooperacji strony publicznej i prywatnej na w pełni rynkowych warunkach. Wszystkie zaangażowane strony: spółki, KFK, MCI, mogą być zadowolone z realizacji projektu jakim jest Internet Ventures, który w momencie powstania, był jednym z pierwszych Funduszy wsparcia realizowanym w takiej formule – powiedział Michał Wrzołek, współzarządzający Internet Ventures. – Naszym zadaniem jest teraz przeniesienie tych doświadczeń i dalsza praca z przedsiębiorcami już na początku ich drogi rozwoju. Chcemy wspierać ich naszym doświadczeniem, nie być jedynie dawcą łatwego kapitału. FundingBox to lider wśród programów akceleracyjnych w Polsce. Trudno sobie wyobrazić lepszego partnera do takiej współpracy – uzupełnił Wrzołek.

Do największych sukcesów Funduszy związanych z MCI Capital przy pracy ze spółkami seed/startup można zaliczyć rozwój i następnie sprzedaż takich firm jak Bankier czy TravelPlanet. W portfolio MCI od wczesnego etapu rozwoju znajduje się także NaviExpert. Jednocześnie, wśród spółek portfelowych Funduszy znajdują się także unicorn’y (firmy technologiczne wyceniane na ponad miliard dolarów): Gett oraz iZettle.

FundingBox z kolei to największa europejska platforma wspierająca akcelerację, realizująca w całej Europie programy akceleracji od 2014 roku w różnych branżach takich jak m.in. zdrowie, smartcity, connected car, inteligentna energia, robotyka, IOT, agrifood etc., które do tej pory ukończyło niemal 200 startupów. Do tej pory FundingBox wraz z partnerami pozyskał 60 mln € na wsparcie startupów oraz małych i średnich firm.

– W Polsce powstało już wiele programów wspierania startupów, jednak w dalszym ciągu nie działamy jeszcze na taką skalę jak w Europie Zachodniej. Co ważne, strona publiczna, także zauważa te ograniczenia i oferuje wiele programów wspierających przedsiębiorczość i innowacje – zauważa Tomasz Mazuryk, Partner FundingBox.

 – Z punktu widzenia każdej nowej firmy, na początku jej istnienia, kluczowe jest właściwe nakreślenie drogi i modelu biznesowego, który może być skalowalny i przynieść sukces w przyszłości. Będziemy pracowali nad wypracowaniem najlepszego modelu współpracy między MCI a FundingBox, który dobitnie wpłynie na rozwój ekosystemu młodych i innowacyjnych spółek w Polsce – dodał Mazuryk.

Data publikacji wpisu: 12/03/2018 15:29